جدیدترین مقالات
اشتراک گذاری

تزریق چربی

تزریق چربی پوست یکی از روش هایی است که برای جوان سازی و زیبایی استفاده می شود. معمولا روش های متعددی در این راه وجود دارند، اما همواره روش هایی که طبیعی تر بوده و مواد شیمیایی کمتری را وارد بدن فرد می کنند، در الویت قرار دارند و نتایج بهتری را نیز به همراه عوارض کمتر به وجود می آورند.

تزریق چربی چیست؟

در روش تزریق چربی پوست معمولا چربی ها را از یک ناحیه از بدن برداشت کرده و سپس به قسمت هایی از پوست که معمولا پوست صورت هستند، تزریق می کنند. پس از اتمام عمل جراحی بافت چربی تزریق شده می تواند از طریق خون و مویرگ های همان قسمت تغذیه شود.

نتایج تزریق چربی صورت به صورت کلی بسیار طبیعی و مناسب خواهد بود، اما فراموش نکنید که میزان ظرافتی که پزشک به کار می برد و همچنین دقتی که طی تزریق خواهد داشت، در نتایج کار تاثیر فوق العاده چشمگیری دارند. یکی از مواردی که ممکن است برخی از افراد با آن روبرو شوند و جز بیماری ها محسوب می شود، پیری زودرس و پیشرفته پوست صورت است که ممکن است در اثر عواملی همچون لوازم آرایشی بی کیفیت و تاریخ مصرف گذشته، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به وجود بیاید.

از روش تزریق چربی می توان برای پیری زودرس پوست استفاده کرد، اما شرایط خاصی دارد. تزریق چربی به تنهایی کارساز نیست، بلکه باید همراه با لیفت صورت این کار را انجام داد و پس از آن نیز چربی را در حجم های کوچک و با نهایت دقت به قسمت مورد نظر تزریق کرد.

روش های تزریق چربی به صورت (نانوفت و میکروفت و ماکروفت)

روش های تزریق چربی صورت متفاوت هستند. این روش ها به سه مورد ماکروفت، میکروفت و نانوفت طبقه بندی می شوند. شاید با خودتان فکر کنید که این روش ها تفاوت های بنیادینی با یکدیگر دارند، اما این موضوع صحت ندارد. تنها تفاوتی که این موارد با یکدیگر دارند در خصوص نحوه تکه تکه کردن سلول های چربی است. در روش نانوفت سلول ها بسیار ریز و در ابعاد نانو تکه تکه می شوند، اما در روش میکروفت و ماکروفت سلول ها درشت تر هستند که قطعا می توانید حدس بزنید این دو روش قدیمی تر نیز محسوب می شوند.

مزیت های تزریق چربی به پوست صورت

مسلما تزریق کردن چربی به صورت مزیت های زیادی دارد که امروزه طرفداران این روش تا این حد زیاد هستند. در این قسمت مزیت های این روش را نیز به طور کامل بیان خواهیم کرد.

*بهبود بافت پوست

*برطرف سازی جای زخم ها و اسکارها، از بین بردن فرو رفتگی هایی که جای جوش ها و زخم ها هستند و…

*عدم نیاز به تکرار و ترمیم سریع. در مواردی حتی نیاز به ترمیم تزریق چربی تا پایان عمر فرد وجود ندارد. این موضوع بستگی به مراقبت های پوستی و همچنین سیستم بدنی و آناتومی فرد دارد.

*زمان کوتاه و تک جلسه ای بودن تزریق چربی صورت سبب می شود تا هم بیمار از ادامه روند درمان خسته نشود و هم آن که هزینه جلسات درمانی کمتر شود و مسلما صرفه اقتصادی بیشتری برای فرد خواهد داشت.

*با تزریق چربی بدن دیگر نیازی به ماده خارجی نخواهد داشت. این موضوع باعث می شود تا درمان بدون هیچ ماده خارجی انجام شود که از بروز عفونت ها و همچنین بیماری های مختلف جلوگیری می کند.

*می توان چربی را به تمام نقاط بدن تزریق نمود. بافت چربی به صورت طبیعی در بدن وجود دارد، پس در هر نقطه ای امکان تزریق آن وجود دارد.

ماندگاری چربی در پوست چقدر است؟

میزان دوام و ماندگاری چربی پس از تزریق یکی از نکات مهمی است که افراد به آن توجه می کنند. معمولا پس از تزریق چربی اگر تمام عوامل مساعد باشد و هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، چربی تزریق شده حتی تا یک الی دو سال نیز به حالت اولیه باقی خواهد ماند.

کاربردهای تزریق چربی

تزریق چربی صورت می تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. تمام این کاربردها در راستای جوان سازی پوست صورت هستند که در ادامه با جزئیات کامل به آن ها خواهیم پرداخت.

*اصلاح چین و چروک دور چشم

*اصلاح خط اخم ابرو

*اصلاح حجم های از دست رفته صورت همچون گونه ها

*بهبود اوضاع و ظاهر اسکارها یا همان جای زخم ها

*بهبود فرم و شکل بدن

مراحل انجام تزریق چربی صورت

معمولا عمل های جراحی در مراحل مختلفی انجام می شوند که دانستن این مراحل سبب می شود بیمار یا فردی که قرار است برای نخستین بار آن کار را انجام دهد، به صورت ساده تر و راحت تری با این موضوع کنار بیاید و در واقع ترس کمتری از انجام تزریق چربی داشته باشد. تزریق چربی صورت در چهار مرحله صورت می گیرد.

۱-ارزیابی چهره و نقشه برداری آن

ابتدا پزشک و یا همان متخصص زیبایی باید چهره فرد را به صورت دقیق بررسی کند، این بررسی می تواند شامل عکس برداری از صورت در زوایای مختلف و با درجه نورهای متفاوت انجام شود. دومین مورد در تزریق چربی صورت نیز نشانه گذاری قسمت های مورد نظر برای تزریق چربی است.  ممکن است تزریق چربی به گونه، زیر چشم، پلک، فک، چانه و یا هر قسمت دیگری از صورت بیمار سبب بد شکل شدن چهره فرد شود. گاهی اوقات نیز این ارزیابی چهره به پزشک کمک می کند تا میزان دقیق چربی که نیاز است تزریق شود را پیدا کند.

دومین موردی که دلیل انجام ارزیابی چهره است مربوط به بررسی رنگ پوست می شود. رنگ پوست با میزان و نوع تزریق چربی ارتباط مستقیمی دارد و اگر این مولفه رعایت نشود، می تواند سبب بروز مشکلاتی همچون دو رنگ شدن پوست شود.

۲-پاکسازی پوست و بی حسی پوست

در این مرحله پوستی که قرار است چربی از آن برداشته شود و همچنین چربی به آن تزریق شود را به صورت کامل و با مواد ضد عفونی کننده قوی پاکسازی می کنند. در صورت ورود ذرات بیماری زای میکروسکوپی به داخل بدن امکان بروز عفونت های جدی و بسیار خطرناک وجود دارد که حتی می تواند خطر جانی نیز داشته باشند.

به منظور آن که درد احتمالی بیمار کاهش پیدا کند و تا حد امکان آن را از بین ببرند، از یک فن خنک کننده پوست که در مراکز لیزر نیز استفاده می شود و یا کرم ها و پمادهای موضعی و بی حس کننده و همچنین مواد تزریقی بی حس کننده، استفاده می کنند. درست است که تزریق چربی روشی بدون درد نیست، اما با انجام این کارها به راحتی می توان درد آن را تحمل کرد.

۳-انجام تزریق

مرحله سوم تزریق چربی است. معمولا مدت زمان تزریق چربی در هر قسمت حدود چند ثانیه کوتاه است. پس از انجام تزریق چربی، ماساژ آن قسمت و ارزیابی و بررسی نتیجه تزریق انجام می شود. اگر باز هم نیاز به چربی مازاد باشد، مجددا مرحله تزریق انجام می گیرد.

تمام زمانی که ممکن است فرایند تزریق طول بکشد بین یک ربع الی یک ساعت است. مسلما هر قدر تعداد قسمت هایی که تزریق باید انجام شود، بیشتر باشد به همان نسبت نیز زمان تزریق بیشتر خواهد شد.

۴-پاکسازی و بازیابی

این مرحله که مرحله پایانی تزریق چربی صورت نیز محسوب می شود، در واقع به پاکسازی صورت و تمیز کردن تمام نشانه گذاری ها مربوط می شود. در صورتی که میزان تورم و درد صورت زیاد باشد، باید یک کیسه کوچک از یخ را بر روی پوست صورت خود قرار دهید تا سبب کاهش التهاب شود. قسمت هایی که تحت تزریق چربی بوده اند احتمالا تا یک الی دو روز حساس تر از دیگر قسمت های پوست هستند. سعی کنید تا ۴۸ ساعت پس از انجام تزریق از وارد کردن فشار به پوست، استفاده از مواد آرایشی سنگین و…خودداری کنید.

تفاوت تزریق چربی با تزریق ژل

تزریق چربی و تزریق ژل هر دو به منظور جوان سازی پوست صورت انجام می شوند. در این قسمت می خواهیم تفاوت ها و شباهت های این دو روش درمانی را برایتان بازگو کنیم.

۱-بروز حساسیت

گاهی اوقات با تزریق ماده ژل به پوست امکان بروز حساسیت وجود دارد. این در حالی است که تزریق چربی چنین مشکلی را به وجود نمی آورد. بنابراین این روش می تواند برای افرادی با پوست های حساس تر بسیار مناسب تر باشد.

۲-مدت زمان ماندگاری

تزریق ژل معمولا بین ۴ الی ۶ ماه ماندگاری دارد. این در حالی است که تزریق چربی مدت زمان بسیار بیشتر و حدود دو الی سه برابر این زمان باقی می ماند.

در واقع می توان گفت که تزریق چربی و تزریق ژل هر دو شباهت های زیادی دارند و تنها تفاوت های این دو روش همین مواردی است که بیان شدند.

نتایج تزریق چربی

در قسمت صورت معمولا بیشترین حجم چربی های تزریق شده زنده می مانند. اما اگر به دنبال آن هستید که بهترین نتایج را از این عمل جراحی زیبایی دریافت کنید، باید بدانید که معمولا چندین روش انتقال چربی یا همان تزریق چربی که مطلوب هستند را احتیاج دارید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

به طور کلی با تزریق چربی صورت می توانید پوستی شاداب تر و جوان تر داشته باشید که چندین ماه نیز این جوان سازی دوام خواهد داشت. نتایج این نوع از تزریق معمولا مثبت است و عوارض خاصی را برای فرد ایجاد نمی کند و همین موضوع می تواند یکی از بهترین نتایج این کار تلقی شود. اصلاح خط لبخند، اصلاح گونه ها، چانه، برجسته سازی لب ها، گودی زیر چشم و…همگی با تزریق چربی امکان پذیر هستند.

دکتر مژده سرلک

دکتر مژده سرلک، متخصص پوست و مو، با تجربه و مهارت درمانی بالا، به بیماران در تشخیص و درمان مشکلات پوستی و مویی کمک می‌کنند. ایشان از آخرین تکنولوژی‌ها برای بهبود وضعیت پوست استفاده می‌کنند و در مشاوره و آموزش مراقبت از پوست و مو نیز فعالیت دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت