جدیدترین مقالات
اشتراک گذاری

میکرونیدلینگ ارمغان جوانی و شادابی پوست

میکرونیدلینگ (microneedling ) یک روش درمانی با برداشتن لایه‌ای از پوست است که باعث می شود پوست شما شفاف‌تر و روشن‌تر شود. دستگاهی که در این فرایند درمانی استفاده می شود با ایجاد میکروکانال و حفره‌های ریز متعدد روی پوست ، کار جوانسازی پوست را انجام می دهد. این عمل زیبایی حداقل تهاجمی برای مشکلات مختلف پوستی از طریق تولید کلاژن کاربرد جذابی دارد. روش درمان با استفاده از کلاژن سازی (collagen induction therapy) می تواند به افرادی که به دنبال کاهش ظاهر زخم های آکنه و ترک پوستی (stretch marks) هستند کمک کند و در فرایندهای ضد پیری پوست مانند بالا کشیدن پلک و رفع لکه های آفتاب سوختگی (کک و مک) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.علیرغم نقش احتمالی کلاژن در رشد مو ، میکرونیدلینگ برای ریزش مو موثر نمی باشد. اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و  نگرانی پوستی خاصی دارید که از سایر روش های درمانی نظیر لایه برداری پوست پاسخ مطلوبی نگرفته اید ،  کاندیدای ایده آل برای روش میکرونیدلینگ خواهید بود. مشورت با یک متخصص پوست و مو و زیبایی می تواند شما را در انتخاب مناسب برای رفع دغدغه پوست تان کمک کند.

 

میکرونیدلینگ صورت - دکتر مژده سرلک

 

انواع میکرونیدلینگ

اساس کار میکرونیدلینگ یکسان است ولی عملکرد آن در عمق‌های مختلف پوست بر حسب نیاز هر بیمار باعث شده است که با انواع مختلفی از این تکنیک جوانسازی روبرو شویم. برخی از انواع میکرونیدلینگ شامل موارد زیر می باشد:

میکرونیدلینگ سطحی که در آن، سوزن‌ها تا عمق نیم تا یک میلی متری وارد پوست می شوند.
میکرونیدلینگ عمیق که در آن ، نفوذ سوزن در لایه‌های عمیق‌تر پوست تقریباً تا ۳ میلی متر اتفاق می افتد و در نتیجه ، لایه‌های زیرین پوست نیز وارد پروسه درمان می شوند.

انواع دستگاه میکرونیدلینگ

 • دستگاه‌ درمارولر : این دستگاه‌ دستی بوده و دارای دهانه حاوی سوزن‌های متعدد می باشد.
 • دستگاه درماپن : درماپن‌ها دستگاه‌ه برقی است که دهانه گرد و پهنی داشته و حاوی تعداد زیادی سوزن‌ ریز است.

فواید میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یک عمل زیبایی است که با استفاده از درمارولر انجام می گیرد ، که این وسیله از سوزن های کوچک برای فرو رفتن در پوست استفاده می کند. هدف از این درمان ایجاد کلاژن و بافت جدید پوست برای داشتن پوستی صاف تر با بافتی محکم تر با توناژ بیشتر می باشد.میکرونیدلینگ عمدتا بر روی صورت مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند چین و چروک ، جای زخم های مختلف و همینطور باز بودن منافذ باز پوست را درمان کند. برای زخم های جزئی مرتبط با آکنه (جای جوش) ، جراحات و پیری پوست نیز فرایند موثری محسوب می شود. همچنین شما بعد از درمان ، صاحب پوستی روشن تر با بافتی سفت تر نیز خواهید شد.

نتایج ایده آل پس از چند جلسه درمان به دست می آید؟

میکرونیدلینگ بسیار موثر تر از رولر هایی که در خانه استفاده می شوند می باشد.

علاوه بر نگرانی های مرتبط با پوست صورت ، میکرونیدلینگ در برخی موارد برای درمان ترک پوست در دیگر ناحیه های بدن نیز استفاده می شود. تحقیقات یک مطالعه نشان داد که میکرونیدلینگ برای ترک های پوستی در ناحیه ران و شکم هنگامی که با فیلر ها (پر کننده ها) نیز موثر بوده است.

کاربرد میکرونیدلینگ برای چه مواردی است؟

 • درمان جای جوش (جای زخم های آکنه)
 • رفع لکه های ناشی از آفتاب سوختگی (کک و مک)
 • کاهش خطوط عمیق و چین و چروک ها
 • بستن منافذ بزرگ و باز روی پوست
 • رفع جای زخم های روی پوست
 • بازگرداندن خاصیت ارتجاعی به پوستی که حالت کششی خود را از دست داده است.
 • ایجاد یکنواختی و تناژ بهتر پوست

میکرونیدلینگ باعث تحریک پوست در ساخت کلاژن بیشتری می شود. سوزن های برنده و تیزی که در عمق کنترل شده وارد پوست می شوند ، با آسیب جزئی پوست صورت باعث می شوند که پوست با ساخت بافت غنی از کلاژن ، شفاف تر و سفت تر شود.

چند جلسه میکرونیدلینگ لازم است؟

مجموع مدت زمان آمادگی و زمان انجام عمل حدود دو ساعت می باشد. این عمل بهتر است توسط متخصص پوست و مو انجام پذیرد. برای دستیابی به نتیجه مطلوب ، اغلب حداقل چهار جلسه یا بیشتر انجام عمل میکرونیدلینگ مورد نیاز می باشد.

آیا میکرونیدلینگ فرایندی بی خطری است؟

میکرونیدلینگ فرایندی حداقل تهاجمی می باشد و به دوران نقاهت نیازی ندارد. برای اکثر افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند این عمل ، بدون خطر محسوب می شود.

این روش برای افرادی که از داروهای خاص ضد آکنه استفاده می کنند یا برای خانم هایی که باردار هستند توصیه نمی شود. تا چند روز پس از عمل ، قرمزی و سوزش جزئی تجربه می شود که به سرعت از بین خواهد رفت. 

میکرونیدلینگ چگونه انجام می شود؟

در هنگام این فرایند زیبایی ، پزشک شما از وسیله ای که مانند قلم است برای ایجاد برش های بسیار کوچک در زیر پوست شما استفاده می کند. این برش ها به اندازه ای کوچک هستند که بعد از پایان عمل شما متوجه آنها نخواهید شد. پزشک این وسیله را به صورت یکنواخت بر روی پوست شما حرکت می دهد که در نتیجه پوست جوان ، یکدست خواهد شد. 

قبل از شروع ، پزشک از یک بی حس کننده موضعی استفاده می کند تا میزان درد را کاهش دهد. این بی حس کننده حدود یک ساعت قبل از درمان بر روی پوست شما قرار می گیرد. بعد از آن روند عمل مایکرونیدلینگ حدود ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. سپس پزشک ، در صورت نیاز ، از یک سرم ، کرم زینک اکسید یا نوعی مسکن بر روی پوست شما استفاده می کند. در مجموع ، انتظار می رود که این عمل حدود ۲ ساعت به طول بیانجامد.

بعد از میکرونیدلینگ چه اتفاقی می افتد؟

در چند روز اول بعد از عمل ممکن است شاهد خارش و قرمزی پوست خود باشید. این واکنش طبیعی به آسیب های کوچکی است که توسط سوزن ها به پوست شما وارد شده است. اگر احساس ناراحتی نمی کنید  می توانید بعد از فرایند ، به محل کار یا محل تحصیل خود باز گردید. برخی افراد در طی چند روز اول از آرایش های پوشش دهنده استفاده می کنند تا قرمزی کاملا محو شود. همچنین پوست بعد از میکرونیدلینگ ، به نور خورشید بیشتر حساس می شود ، بنابراین استفاده از ضد آفتاب ضروری است.

بعد از میکرونیدلینگ ، پوست شما تلاش می کند تا بافت تازه ای را بسازد و اغلب ، نتیجه را در طول مدت دو هفته خواهید دید.

برای حفظ نتایج درمان به دست امده ، شما به جلسات متعددی نیاز خواهید داشت و سایر درمان های تکمیلی نیز برای شما مناسب خواهد بود پزشک بر اساس نیاز هر بیمار ، بهترین برنامه را مبتنی بر اهداف فردی توصیه خواهد کرد.

آیا میکرونیدلینگ عوارض دارد؟

همانند تمام فرایندهای زیبایی ، میکرونیدلینگ نیز بدون ریسک نیست. شایع ترین عارضه جانبی ، خارش پوست بلافاصله بعد از انجام این عمل می باشد. ممکن است برای چند روز هم قرمزی را  روی پوست خود مشاهده کنید.

اگر متوجه عوارض جانبی شدیدتری از قبیل خونریزی ، کبودی یا عفونت شدید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

میکرونیدلینگ برای خانم های باردار ، افراد مبتلا به بیماری های پوستی خاصی مانند پسوریازیس یا اگزما ، افراد دارای زخم های باز و همینطور افرادی که اخیرا رادیوتراپی شده اند توصیه نمی شود.

اقدامات قبل از میکرو نیدلینگ 

 • 3 تا 5 روز قبل از درمان خود از رتینول یا سایر داروهای موضعی که حساسیت به نور را افزایش می دهند استفاده نکنید.
 • تا 2 هفته قبل از درمان ، از قرار گفتن بیش از حد در معرض آفتاب پرهیز کنید. این بدان معناست که پوست خود را با سولاریوم و نور آفتاب برنزه نکنید.
 • اگر ناحیه تحت درمان ، مو دارد و می خواهید میکرونیدلینگ کنید ، لطفا از قبل ، آن ناحیه را اصلاح کنید.
 • قبل از انجام این عمل ، با پزشک خود درباره اینکه چطور پوست خود را برای این عمل آماده کنید مشورت نمایید. ممکن است چند روز قبل از عمل نیاز باشد از مصرف برخی از داروها مانند پروفن و داروهایی که برای درمان آکنه استفاده می شوند خودداری کنید.

همچنین پزشک ممکن است توصیه کند از رتینوئیدها موضعی قبل از انجام میکرونیدلینگ استفاده نکنید. این کار می تواند ریسک برخی از اثرات جانبی را کاهش دهد.

مراقبت های بعد از تراپی پوست با نیدلینگ

 • اجتناب از فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین تا چند ساعت بعد از درمان
 • اجتناب از آرایش کردن
 • اجتناب از مصرف الکل و دخانیات تا دو هفته بعد از درمان
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب حداقل تا یک هفته بعد از درمان

هزینه میکرونیدلینگ چقدر است؟

قیمت میکرونیدلینگ بسته به کلینیک مورد نظر و اینکه آیا فردی که این عمل را انجام می دهد متخصص پوست است یا تنها یک اپراتور ، و همچنین خدمات ارائه شده در طول درمان و کیفیت انجام عمل ، متفاوت می باشد.

از آنجایی که میکرونیدلینگ جزو روندهای زیبایی محسوب می شود ، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

مقایسه میکرونیدلینگ و درما رولر (دستگاه های رولر خانگی)

میکرونیدلینگ یک فرایند زیبایی تخصصی است که تنها توسط پزشکان متخصص در کلینیک و یا مطب انجام می گیرد. برای صرفه جویی در هزینه ها ، برخی افراد استفاده از رولر های خانگی را ترجیح می دهند.

برخلاف میکرونیدلینگ تخصصی ، رولر ها به هیچ عنوان فشار نقطه ای زیادی به پوست وارد نمی کنند.

هر چند استفاده ار رولر خانگی با درد کمتری همراه است ، اما مشکل اینجاست که شما به نتیجه مطلوبی که میکرونیدلینگ به دست می دهد ، دست پیدا نمی کنید. نوع کارکرد و فشار نقطه ای که توسط میکرو تخصصی انجام می شود به گونه ای طراحی شده است تا موجب جوانسازی پوست گردد.

بر اساس گفته انجمن ملی پوست و مو آمریکا ، با یک دستگاه رولر ، بهترین نتیجه ای که می توانید بگیرید ، روشن تر شدن پوست است.

اگر شما علاقه مند به گرفتن نتایج دراز مدت و چشمگیر تری هستید،  میکرونیدلینگ انتخاب بهتری نسبت به دستگاه های رولری است که از فروشگاه ها خریداری می شوند.

مواد مورد استفاده در میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که با ایجاد یک سری سوراخ های ریز روی پوست در عمق های کنترل شده انجام می شود ، تولید الاستین و کلاژن را افزایش داده و پوست را ترمیم و جوان می سازد. در این تکنیک از ابزاری به نام درماپن استفاده می شود و پزشک برای کنترل درد ازکرم بی حس کننده موضعی استفاده می کند. بمنظور تقویت پوست ، سرم‌ های تغذیه کننده حاوی انواع ویتامین‌ها ، هیالورونیک اسید و سایر مواد ، به پوست تزریق می‌ شود تا نتیجه به دست امده از میکرونیدلینگ ، خلق پوستی شفاف تر و شاداب تر باشد.
ترکیبات قوی حاوی آنتی ‌اکسیدان‌ ها ، ویتامین‌ ها و مواد معدنی ، آبرسان‌ها ، مواد ترمیم کننده پوست و مواد افزایش دهنده رشد سلولی ، موادی هستند که بعد از میکرونیدلینگ استفاده می شوند. جذب این مواد در لایه‌ های میانی پوست بعد از این تکنیک زیبایی با سرعت و کیفیت بهتری اتفاق می افتد.

کوکتل‌ ها حاوی ترکیبات مختلفی هستند که متناسب با نیازهای پوستی هر بیمار ، توسط متخصص پوست تهیه می شود.

فاصله بین جلسات میکرونیدلینگ

جلسات میکرونیدلینگ اغلب در فواصل زمانی ۴ تا ۶ هفته ای انجام می شود. در این فاصله ، پوست فرصت ترمیم را پیدا خواهد کرد.

آیا می توان بعد از نیدلینگ میکرو ، بوتاکس کرد؟

بوتاکس یک روش پرکاربرد برای بهبود خطوط و چین های صورت است که با تزریق به عضلات صورت ، انقباض آنها را محدود کرده و باعث کاهش خطوط و چین های صورت می شود. استفاده از بوتاکس بعد از میکرو ، یک روند تکمیل کننده برای دستیابی به اثر بخشی بهتر بهبود و جوانسازی صورت باشد. تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست به وسیله میکرونیدلینگ و کاهش انقباض عضلات صورت به وسیله بوتاکس ، طبیعتاً می تواند بهترین نتیجه درمانی را برای شما به ارمغان آورد.

بعد از میکرونیدلینگ چگونه صورت خود را بشوییم؟

شستشوی صورت بعد از تراپی پوست با نیدلینک میکرو بهتر است در ساعات اولیه بعد از درمان ، مورد اجتناب قرار گیرد چون پوست صورت در این ساعات اولیه ، بسیار حساس و آسیب پذیر است.
بعد از ۲۴ ساعت میتوانید صورت خود را با آب سرد بشویید و از یک شوینده ملایم و دست تان ، به آرامی برای شستشو استفاده کنید. از فشار دادن دست روی صورت خودداری کنید. بعد از شستشوی صورت ، به آرامی از یک حوله تمیز ، پوست خود را خشک کنید.

آیا بعد از میکرونیدلینگ می توان لیزر موهای زائد انجام داد؟

لیزر موهای زائد بعد از میکرونیدلینگ آسیبی به نتیجه درمان وارد نمی کند ولی بهتر است حداقل به مدت دو هفته بعد از میکرونیدلینگ به تعویق انداخته شود تا زخم های ریز ایجاد شده در پوست در طول فرایند و نیز عوارض جانبی از قبیل قرمزی ، تورم و غیره فروکش کند.

آیا می توان بعد از میکرونیدلینگ از ماسک استفاده کرد؟

استفاده از ماسک بعد از نیدلینگ پوست برای تغذیه پوست صورت و تسکین آنت بسیار موثر است. همچنین می تواند به رطوبت رسانی پوست کمک کند. در خصوص انتخاب ماسک های ورقه مناسب برای نوع پوست تان حتماً از پزشک راهنمایی بگیرید.

سن مناسب برای میکرونیدلینگ

برای انجام میکرو نیدلینگ هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و می توان گفت که همه افراد با هر سنی برای داشتن پوستی زیبا و شاداب می توانند از این روش جوانسازی پوست استفاده کنند.

آیا میکرونیدلینگ به رفع لک صورت کمک می کند؟

میکرونیدلینگ علاوه بر درمان چین و چروک و جای جوش و زخم ، در کاهش لک‌های صورت نیز ایفای نقش می کند. این فرایند درمان ، با حذف لایه‌های مرده پوست ، پوست شما را شفاف‌تر و صاف‌تر کرده و در مقایسه با لیزر و لایه‌برداری شیمیایی ، عملکرد بهتری را به دست می دهد. تحریک تولید الاستین و کلاژن پوست باعث بهبود کیفیت پوست و رفع لک‌ها می‌شود.

میکرونیدلینگ ابرو

برای برخورداری از ابروهای پرپشت تر و رفع مشکلات ریزش موی ابروها در اثر افزایش سن ، ابتلا به بیماری‌ ها ، تاثیرات منفی مواد آرایشی ، می توان از میکرونیدلینگ بهره برد. این تکنیک زیبایی با ایجاد سوراخ‌ های ریزی روی پوست محل رویش ابرو ، رویش مجدد موهای ابرو را افزایش می دهد و با بالا بردن سطح خونرسانی به بافت‌های محل درمان ، سرعت تقسیم سلولی را افزایش داده و ریزش موهای ابروها را درمان می کند.

میکرونیدلینگ جای جوش

میکرونیدلینگ می تواند با تحریک تولید کلاژن ، جای جوش را پر کرده و ظاهر اسکار آکنه را رفع کند.

میکرونیدلینگ لب

با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن ، لب‌ ها به مرور باریک‌ تر شده و خطوط ریزی در اطراف آنها ایجاد می شود. میکرونیدلینگ با تحریک تولید کلاژن و خونرسانی بیشتر باعث می‌ شود که لب ‌ها شکل ظاهری بهتر و جوان تری را پیدا کنند.

میکرونیدلینگ موی سر

ریزش مو به دلایل متعدد از قبیل استرس ، سبک غلط زندگی ، مشکلات ژنتیکی ، و بسیاری موارد دیگر ، تاثیرات منفی زیادی بر جای می گذارند. میکرونیدلینگ موی سر با ایجاد کانال های ریز در پی حرکت سوزن‌ های ریزی روی پوست سر ، واکنش ترمیمی بدن را فعال کرده و موجب تحریک تولید کلاژن و الاستین می شود. به این ترتیب ، انتقال انواع داروها و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد فولیکول های مو و تقویت و سرعت دادن رویش مجدد مو فراهم می گردد.

دکتر مژده سرلک

دکتر مژده سرلک، متخصص پوست و مو، با تجربه و مهارت درمانی بالا، به بیماران در تشخیص و درمان مشکلات پوستی و مویی کمک می‌کنند. ایشان از آخرین تکنولوژی‌ها برای بهبود وضعیت پوست استفاده می‌کنند و در مشاوره و آموزش مراقبت از پوست و مو نیز فعالیت دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پریسا
پریسا
5 سال قبل

چقدر خوب و کامل توضیح دادین ممنون.

keyvan
keyvan
5 سال قبل

چقدر خوب و تمیز، ممنون

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت